Opening Credits |
Starring |
Robert O'Reilly (as Gowron) |
Associate Producer |
Terri Potts |
Music by |
Gregory Smith |
Software Developed by |
Touchscreen Media Group, Inc. |
TrueMotion Video Technology by |
The Duck Corporation |
Creative Consultant |
Ronald D. Moore |
Produced by |
Dan Dugan |
Executive Producer |
Keith Halper |
Written by |
Hilary Bader |
Directed by |
Jonathan Frakes |
End Credits |
Associate Producer |
Elizabeth J. Braswell |
Starring |
John Cothran Jr., Joan Elizabeth, Martha Hackett, Michael Hagerty, Annette Helde, J. G. Hertzler, Joe Hulser, Barry Lynch, Scott MacDonald, Catherine MacNeal, Joel McKinnon Miller, Paul Sandman, John Kenton Shull, Rick Worthy |
Additional Writing by |
Kristine Kathryn Rusch, Dean Wesley Smith |
Creative Consultant |
Marc Okrand |
Production Coordinator |
Mike Mistovich |
1st Assistant Director |
Jerry Fleck |
2nd Assistant Director |
Arlene Fukai, Tom Phillips |
2nd 2nd Assistant Director |
Dana Jackson |
Script Supervisor |
Cosmo Genovese |
Teleprompter |
Damon D'Amato |
Auditor |
Suzi Shimizu |
Production Assistant |
Andrzej Kozlowski, Jennifer Shull |
Set Production Assistant |
Tony Contreras |
Director of Photography |
Joe Chess |
1st Assistant Camera |
Maricella Ramirez |
Art Director |
Michael Mayer |
Set Designer |
Louise Dorton |
Construction Coordinator |
Al Smutko |
Construction Foreman |
Tom Purser |
Set Decorator |
Laura Richarz |
Property Master |
John Nesterowicz |
Assistant Props |
Robert de la Garza |
Chief Lighting Technician |
Ian Christenberry |
Best Boy |
Don Lehman, Roy Heath |
Electrician |
Ken Roerden |
Dolly Grip |
George Santo Pictro |
Key Grip |
Bill Slemmons |
Grip |
Bill Blackman, Chet Sawiki |
Special Effects |
Dick Brownfield, Wil Thorns, Amanda Karnes |
Visual Effects |
Ronald B. Moore |
Sound Mixer |
Jack Tossman |
Boom Operator |
Cole Coonce |
Costumer |
Kim Shull, Pamela Berggren |
Special Effects Make-up |
Michael Westmore |
Hair |
Norma Lee |
Assistant Hair |
Caryl Codon |
Stunt Coordinator |
Joe Stone |
Casting |
Ron Surma |
Craft Service |
Varton Chakrikian |
Post Production Sound Services |
Modern Sound - Hollywood, CA |
Sound Supervisors |
Bill Wistrom, Wilson Dyer |
Dialogue Editors |
Ashley T. Harvey, Jivan Tahmizian |
Effects Editors |
Sean Callery, Masanobu Tomita ('Tomi'), Jeff Gersh |
Re-recording Mixers |
Chris Haire (C.A.S.), Doug Davey (C.A.S.), Richard L. Morrison (C.A.S.) |
Recordist |
Chris Elam |
ADR Mixer |
Alfred T. Ferrante (C.A.S. [as Alfred F. Ferrante]) |
ADR Recordist |
Daryl Lathrop |
Foley Mixer |
Christopher Trent |
Foley Artists |
Jerry Trent, Audrey Trent |
Engineering |
Marvin Hall, Jeff Malham |
Music Editor |
Stephen M. Rowe |
Video Editing |
Unitel Video |
Editors |
Jim McQueen, Bradley Earle |
Chyron/iNFiNiT! Operator |
Shirley McCracken |
The Team at Simon & Schuster Interactive |
Simon & Schuster Interactive |
Carmen Abrams, Kimberlee Auletta, Nicki Badalamenti, Douglas S. Bennett, Susanne Colten, John Crowe, Gilles Dana, Kenneth Gordon, Ted Hill, Steve Kotrch, Ruby Lindeman, Elizabeth Mackey, Tara McLaughlin, Halley Moore, Amy Nobles, Gene Panhorst, Holly Pemberton, Mark Safire, Alle San Pedro, Jeffrey M. Siegel, Diane Strack, Tracey Turner, Peter von Schlossberg, Walter W. J. Walker, David Weems, Jennifer Weidman, Elise Wong, Elisa Zachary |
President, SSI |
Peter Yunich |
Touchscreen Media Group |
Producer |
Cheryl Moellenbeck |
Video-Technical Director |
Dennis McCole |
Programming |
John Tabbone, Francine Perlman, Susan Lambe |
Video Compression |
Erik Borzi, Mario Geddes |
Animation and Graphics |
Erik Borzi |
Duck Corporation (TrueMotion) |
Duck Corporation |
Stan Marder, Dan Miller, John Gabriel, Gerry Rossi (as Jerry Rossi) |
Viacom Consumer Products Group |
Special Thanks to |
Suzie Domnick, Kristine Ross, Randi Kagan-Casey |