Black Box Games |
Programmers |
Aaron Arndt (credited as Arn), Andrew Chang, Euan Forrester, Brian Green, Philip Ibis, Tristan Grimmer, Jeff Johnston, Chris Lippmann, Colin O'Connor, Leonard J. Paul, Jim Randall, Chris Robertson, Martin Sikes |
Additional Programming |
Ryan Bedard, Steven Brekelmans, Jason Dorie, Keith Hentschel |
Artists |
Stéphane Alberola, Brendan Cohoe, Darren W. Gough, Wesley Holder, Greg Ipp, Martin Konopa, Li Lao, Wayne Leung, Christian McKeegan, Sean Murphy, Rob Oliveira, Mike Olson, Alden Phipps, Nigel Quarless, Russell Rice, Craig Schiller, Daniel Seiberling, Gene Shih |
Additional Artists Black Box Games |
Jon Adkins, Craig Hui, Lasko Konopa, Arnel Labarda, Casey O'Brien, Philip Tse, Neeraja Vaid, Rob Willock |
Additional Artists Cat Daddy Games |
Mac Congrove, Harley Howe IV, Deane Marston, Mike Sarff, Stefan Schwartz |
Cameras |
Paxton Garrish, Hames Marshall, Jurie Wessels |
Technical Assistant |
Stefan Oberg |
Audio |
Rashid Hille |
Producers |
David C. Hooper, Richard Mul, Stefan Q. Wessels |
Game Designer |
William Ho |
Quality Assurance |
Chris Denschikof, Daniel Halloway, Chris Rezanson, Tony Rodriguez, Michael Sasyniuk, Jonathan Tobias Spangler, Matthew Tomporowski |
Special Thanks |
Steve Bocska, Graemme Brown, Ken Brown, Adam Bullied, Thomas Burgel, Nicholas Burke, Ritche Corpus, Saša Djolić, Robinson Huff, Andrew Hume, Christophe Juncker, Shawn Kunkel, Andrew Laing, Diego Mannino, Brad Mercer, Xenia Mul, Christophe Poupon, Steve Royea, Ryan Senger, Troy Sobotka, Lawrence Sparling, Lisa Stuible, Fred Swan, Paul Tremblay, Amy Tipler, Éric Turmel, Priscilla Wyrzykowski |
Electronic Arts |
Programmer |
Amory Wong |
Executive Producer |
Sam Nelson |
Senior Producer |
Mark Madland |
Associate Producers |
Scott Probin, Serena Whitters, Arlaine Walker, Andy Agostini |
Senior Development Director |
Marcel Laforce |
Audio |
John Jacyna, Robert Ridihalgh, Martin Wasiel, Alistair Hirst, Omar Al-Khafaji, Matt Ragan |
Senior Art Director |
Henry LaBounta |
Artists |
Curtis Hoines, Phillip Chow, Yvonne Carinha Vuu |
Production Coordinators |
Lia Siojo, Bryna Dabby |
Production Assistance |
Brian Taney, Ragnar Lindstrom |
Contributing Producer |
Hanno Lemke |
Subject Matter Experts |
Gary Hymes, Eric Collier, Mike Hartnett (Detective), Jamie Dixon |
Electronic Arts Canada Quality Assurance |
QA Project Manager |
David Ham |
QA Team Lead |
Martin Katzenmeier |
Testers |
Paul Byrom, Jo'Sun Fu, Anthony Ahamed, Bill Cox, Sean Desharnais, Edward Lambke, Adrian Lee, Matt Maddalozzo, Kent Sunde, Derek Peristy, Dean Peristy, Tony Wong, Steven Yago, James Mar Tan |
Electronic Arts Europe Testers |
QA Project Manager |
Oliver Byrne |
QA Team Leads |
Piers Langridge, Daniel Babeshko-Helsen |
Testers |
James Fry, Nick Barrett, Scott Newman, Peter Sturgess, Giro Maioriello, Cornelius Wait, Toby Bushnell |
Localization Tester |
Daniel Langer |
Electronic Arts [2] |
Marketing |
Keith Munro, Peter Royea, Christopher Lee |
Public Relations |
Jeane Wong, Jason Andersen |
Packaging |
Adrienne Rogers, Amy Winter, Hamagami / Carroll & RJ Muna |
Music Licensing |
Steven Schnur, Beverly Koeckeritz |
Business Affairs |
Joel Linzner, Jennifer Campbell, Jennifer Tait |
Legal |
Sue Garfield, JoAnn Covington, Lisa Tensfeldt, Lettecia Rayson |
Intro Video |
Lost Boys Studios Inc. |
Documentation |
Noah Davis |
Documentation Layout |
The Big Idea Group |
Customer Quality Control |
Anthony Barbagallo, Dave Knudson, Darryl Jenkins, Andrew Young, Anthony Alexander, Simon Steel, Russell Medeiros |
Voice |
Michael Richard Dobson, Garry Chalk, Jillian Michaels, Blu Mankuma, Doc Harris, Yvonne Campeau, Saffron Henderson, Sharon Alexander, Jim Conrad |
Additional Sound and Music Design |
The Humble Brothers |
Photography |
Diego Cassetta (Europe), Rob Newell (Canada) |
Special Thanks |
Donald A. Mattrick, Bruce E. McMillan, John Riccitiello, Chip Lange, John Batter, Frank Gibeau, Warren Wall, Jeff Karp, Brian Coleman, Lawrence Castro, Christopher Plummer, Scott Jackson, Carolyn Cudmore, Edwin Dolinski, Terry Klassen, Jono Howard, Bill Scheppler, Janean Bowen, Bob Purewal, Joanne Bondoc, Steven Silvester, Steven Wong, Scott McEwen, Brett Bradstock, Mark Lange, Sam Hofer, Peter Miller, David Laviolette, Thomas Raycove, James Meyer, EAC Mastering Lab, EAC QA Compatibility Lab, Tony Lam, Jennifer Lewis, Jason C. Ross, Bob Katz, Brian Ward, Rosalie Vivanco, Chuck Osieja, Andy Abramovici, Sean O'Connor, Andy Beaudoin, Caesar Filori, Chelan County Sherriff's Office, Pam Levins, Tanya Annicchiarico, Pam Burnell, Cody Ritchie, Ryan Cleven, Omar Al-Khafaji, Scott Murray, Brennan Johnson, Hannah Faulkner, Josh Madland, Kellen Wiggum, Ritche Corpus, Christophe Juncker, Stuart Coutts, Chris Wilkins |
Automotive |
Aston Martin Lagonda Limited |
Nikki Deen |
BMW AG |
Achim Muellers |
Daimler Chrysler Corporation |
Shelley Skeens (Brand Sense), Jennifer Hilton (The Joester Loria Group), Lacey La Barbera (The Joester Loria Group) |
Ferrari S.p.A. |
Silvio Vigato, Katia Bassi, Francesca Curci |
Ford Motor Company Australia |
Roger Gray, Robert DeFilippo |
Ford Motor Company North Ameria |
Liz Ramaswamy (The Beanstalk Group), Michael Jerchower (The Beanstalk Group), William Bozgan (The Beanstalk Group), JoAnne McKenzie (iDentify Licensing Management LLC) |
General Motors |
Anthony Biondo (Equity Management Inc.), Crys Spires (Equity Management Inc.), Charles Robertson (Equity Management Inc.), Lesley Matt (Equity Management Inc.) |
Holden Special Vehicles |
Brad Dunstan, Dean Grimster |
Lamborghini S.p.A. |
Maria Lucia Lazzarini, Ludovico Mazza |
Group Lotus Limited |
Katie Dann |
McLaren Cars Limited |
Tim Murnane, Harold Dermott |
Mercedes-Benz Accessories GmbH |
Thomas Jentsch |
Porsche AG |
Cornelia von Buehler, Lena Makelke, Peter Mueller-Wille, Peter Metzdorf |
Car Dealerships |
Vancouver Auto BMW |
James Shiskin |
Richmond Plymouth Chrystler Jeep Ltd. |
Brian Jesse |
MCL Motor Cars Inc. |
Phillip Lim |