Credits |
Planning |
Mamoru Ōhashi, Yoichiro Ikeda, Norimasa Sankoda, Jean-Christophe Hideaki Moine, Kennsuke Imamura, Hideki Natsui, CHAM |
Stage CG Artwork |
Makoto Tanaka, Tomohiro Agō, Narumi Tauchi, Shinsuke Nagata, Kentarou Tachiki, Chika Nagayama, TAMA, Yoshio Nishimura, Gorō Suzuki, Yasuhiro Yamamoto, Tatsushi Kuriyama, Masashi Kuma, Atsushi Nishibori, Munenobu Tajika, Shinji Mikami, ii, Yuki Kyotani, Hisashi Sawada, Kazumi Takeda |
Stage CG Artwork (Neuron Age) |
Masahiro Ishizuka, Masaki Tokuda, Tomoki Asano, Gen Sato, Keiji Takeda (JET), Hiroyoshi Ujita, Makoto Odajima, Tetuya Kawai, Manabu Nikai |
Interface Design |
Takumi Okadaue, Chie Nakayama |
Title Design |
Satoshi Ukai |
Character CG Artwork |
Jun Ikawa, Hakuei, Tatsuya Ōshima, Hitoshi Igarashi, Takayuki Higashi, Konta |
Motion Animators |
Nara, U+Gen, Shinya Miyamoto, Shinya Nakai, Miwa Sakaguchi, Yoshihiko Akita |
Special Effects |
H.T, Misawo Ohara, Daisuke Kurita (D-kurita) |
Support Software Programmers |
Hiroshi Nakagawa, Eiji Kusaka, Yoshito Ito |
Programmers |
Masakazu Matsushita (& Sora), Yoshiyuki Ishikawa, Koichiro Nakamura, Miki Okagawa, Igossou Katsuo, Hiroaki Watanabe, Go Ozawa (& Poo.Get.Hero), Daisuke Nakamura, Tadashi Sanzen, Takeshi Enomoto, Hirotaka Araki |
Composer |
Tetsuya Shibata |
Sound Director |
Wataru Hachisako |
Assistant Composer |
Kento Hasegawa |
Sound Effects Designers |
Takeshi Kitamura (MOMORA), Yoshiki Sandō, Yasuyuki Tsujino, Masayoshi Umezu |
Event Sound Designers |
Satoshi Ise, Rika Kuroiwa |
Sound Programming |
Hiroaki Kondo |
Mixing Engineer |
Kazuya Takimoto |
Theme Song "Devils Never Cry" - Lyrics |
Shawn McPherson |
Theme Song "Devils Never Cry" - Music |
Tetsuya Shibata |
Theme Song "Devils Never Cry" - Heavy Metal Vocals |
Shawn McPherson (Hostile Groove) |
Theme Song "Devils Never Cry" - Vocals |
David Baker |
Vocal Recording Session - Direction |
Tomonobu Kikuchi (Blue One Music Inc.) |
Vocal Recording Session - Coordination |
Nacco Echizen |
Vocal Recording Session - Recorded by |
Frank Scarpelli, Eric Goefain, at Quietstreet Productions L.A. |
Scenario Design |
Bingo Morihashi, Takayasu Yanagihara (Capcom), Links DigiWorks Inc. |
Storyboards |
Atsushi Iwasaki, Saru |
Cast |
Reuben Langdon (Dante), Daniel Southworth (Vergil), Stephanie Cheeva (Lady), Adam D Clerk (Arkham/Jester), Larry Leong (Monsters) |
Stunts U'Den - Action Coordinators |
Hiroyuki Yoshida, Go Ohara |
Stunts U'Den - Stuntmen |
Kensuke Sonomura, Masaki Suzumura |
Stunts U'Den - Wire Work |
Hitoshi Fukushima, Naohiro Kawamoto, Kazusada Sakuma |
Stunts U'Den - Coordinator |
Kara Takeuchi |
Motion Capture - Links DigiWorks Inc./Sakuratei |
Movie Chief Operator |
Shigeaki Nunokawa |
Movie Operators |
Ryuji Tominaga, Ayako Sakuma, Hiroshi Chiyama, Masami Tanaka |
Playable - Chief Editor |
Tomokazu Sakamoto |
Playable - Chief Operator |
Shigeru Ohata |
Playable - Operator |
Rie Miura |
CG Movie - Links DigiWorks Inc. |
Animation Supervisor |
Akira Sakawa |
Visual Effects Editor |
Masaaki Murakami |
Lead Animators |
Yasuhiro Kawakami, Yasuyo Hirao, Masaaki Murakami |
Animators |
Shin Wada, Shinji Imai, Takeo Niikura, Tetsuya Nakaro |
Technical Director |
Takayasu Yanagihara |
System Support |
Takahiro Yamamoto, Naoyuki Kanai |
CG Movie - DAG |
Producers |
Yuichi Sakai, Hiroshi Tarukawa |
Lead Animator |
Yosuke Yamashita |
Animators |
Hiroaki Hirano, Manabu Suzuki, Hiroshi Tomiyama, Daisuke Matsuo, Kōta Mutō |
Post Production - Imagica Corp. |
Technical Coordinator |
Takurou Taketani |
Inferno Editors |
Tomoo Noda, Keiki Kawamukai, Shoko Chikazu, Nao Takayama |
Video Storyboard |
Camera Operators |
Shinichi Fujita, Daisuke Yoshimoto, Chika Matsui, Yokio Ishii |
Editors |
Shinichi Fujita, Daisuke Yoshimoto |
Actors |
Kentarou Shimazu, Tomomi Kato |
Los Angeles Unit Coordinator - Just Cause |
Producers |
Takuya Shibata, Reuben Langdon |
Assistant Producers |
Masamuri Kobayashi, Ken Ohara, Larry Leong |
LA Coordinator |
Eiren Chong |
Audition Web site |
Miki Ogawa |
LA Action Assistants |
Mario Perez, Kerry Wong, Tatahiru Nakamura |
Special Thanks to |
ZeroGravity Action/Stunt Team |
Supporting Companies |
Companies |
SDL, Soundelux Design Music Group, Atlus |
DMG - Supervising Sound Designer |
Peter Zinda |
DMG - Creative Director |
Scott Martin Gershin |
DMG - Executive Producer |
Becky Allen |
DMG - Sound Designers |
Pamela Aronoff, Bryan Celano, Ronald Dutch Hill, Tom Ozanich |
DMG - Foley Mixer |
Nerses Gezalyan |
DMG - Foley Artists |
James M. Moriana, Jeffrey Wilhoit |
DMG - Audio/Visual Coordinator |
James Tabb |
DMG - Asset Manager |
Sara Huddleston |
DMG - Production Assistant |
Mark Camperell |
Credits (Continued) |
Manual Design |
Mizuho Toyonaga |
Localization |
Ben Judd (The Stud), David Crislip (Zip That), Brandon Gay (Colby), Kaori Funakoshi, Ayumi Kambara |
Promotion |
Kaori Tsukuda, Ryōsuke Hagiwara, Takeshi Kawano, Takeshi Kitahara |
Product Management |
Seigo Tabira, Yasuhiro Kobayashi, Kunio Funahara |
Quality Check |
Tomokazu Kudo, Kozue Akamatsu, Nobuo Ueda, Kenichi Noda, Yasuhiro Matsuo, Shigeyoshi Kuwamura, Kazuto Toda, Hiroko Sakuramoto, Yoshihiro Tomita, Akihiro Matsumura, Kengo Sadamoto, Takanori Fujisawa, Naoji Haseyama, Ami Motoyama, Kazuyuki Kayano, Digital Hearts |
Special Thanks |
Sho Sakai, Kinu Nishimura, Akemi Iwasaki, Katsuya Akitomo, Takayuki Nakayama, Suguro Cyayamachi, Hiroyuki Kobayashi, Yoshimi Zaima, Yukiko Sasaki, Rockman Club, Flagship, Capcom All Staff |
CG Illustration |
Naru Omori |
Special Guest Character Design |
Kazuma Kaneko (Atlus) |
Movie Producers |
Shinji Shinohara (Links DigiWorks Inc.), Takayasu Yanagihara (Links DigiWorks Inc.) |
Assistant Director (Special Edition) |
Kenjiro Sato (Links DigiWorks Inc.) |
Movie Director |
Yuji Shimomura (Uden Flame Works) |
Movie Director (Special Edition) |
Christopher Langdon (Just Cause Productions Inc.) |
Art Director |
Daigo Ikeno |
Director |
Hideaki Itsuno |
Producer |
Tsuyoshi Tanaka |
Executive Producer |
Tatsuya Minami |
Video Storyboard (Special Edition) |
Camera Operators |
Ken Ohara, Peja Lee |
Stunt Actors |
Luke Lafontaine, Kerry Wong, Zoli Dora, Sam Loc, Masa Endo, Tadahiro Nakamura, Larry Leong, Mike Wilson, Ilram Choi |
Los Angeles Unit - ZRO Limit Productions |
Producers |
Yutaka Maseba, Haruyo Kanesaku |
Production Coordinator |
Kanae Seki |
Translation |
Neil Nadelman (ZRO Limit Productions) |
English ADR Director |
Mary Elizabeth McGlynn |
English ADR Scriptwriter |
Mary Claypool |
Recording Facility |
Magnitude 8 Post, Les Claypool III |
Digital ADR Tracking |
Collin McQueen |
Stunts (Special Edition) - Alpha Stunts |
Action Coordinator |
Tatsuro Koike |
Stuntmen |
Akihiro Haga, Akihiro Noguchi, Masahito Okamoto, Minoru Tomita, Hiromi Sunaoshi |