Rockstar North |
Producer |
Andy Hay |
Lead Level Designer |
Christian Cantamessa |
Level Design |
Paul Stephen-Davis, Steve Taylor, William Mills, Simon Lashley, John Haime |
Lead Programmer |
John Whyte |
Programmers |
John Gurney, Derek Ward, Keith McLeman, Steven Gallacher (as Steve Gallacher), Shaun McKillop, Alexander Illes, Alexander Roger, Greg Smith |
Lead Artist |
Andy Hay |
Character Design |
Alan Davidson |
Lead Environment Artist |
Michael Pirso |
Artists |
Alan Burns, Campbell John Dick, Gillian Bertram, Simon Little |
Lead Animator |
Mark Tennant |
Animators |
Terry Kenny, Ray O'Dwyer, Gus Braid |
Audio Design |
Allan Walker |
Music |
Craig Conner |
Dialogue Engineering |
Will Morton |
Audio Programming |
Colin Entwistle |
Development Director |
Leslie Benzies |
Art Director |
Aaron Garbut |
Technical Directors |
Obbe Vermeij, Adam Fowler |
Written by |
Alan Davidson, James Worrall, Christian Cantamessa |
Cut Scene Animation |
Mondo Ghulam, Iwan Peter Scheer (as Iwan Scheer), Lee Montgomery |
Graphic Design |
Stuart Petri (as Stuart Petrie) |
Test Manager |
Craig Arbuthnott |
Lead Analysts |
David Murdoch, David Watson, Neil Corbett |
Testers |
Neil Meikle, James Allan, David Beddoes, George Williamson, Scott Cameron, Thomas Whittaker, Neil Walker, Chris Wood |
Additional Art |
Tony Porter, Craig Moore, Jolyon Orme, Ian McQue |
Technical Support |
Lorraine Roy, Christine Chalmers |
Studio Director |
Andrew Semple |
Office Support |
Kim Gurney, Charlene McGuire |
Rockster NYC |
Executive Producer |
Sam Houser |
VP of Creative |
Dan Houser |
VP of Development |
Jamie King |
Chief Technology Officer |
Gary J. Foreman |
Director of Quality Assurance |
Jeff Rosa |
Technical Manager |
Sandeep Bisla |
Lead Analyst |
Lee Cummings |
Rockstar Test Team |
Lance Williams, Brian Planer, Richard Huìe (as Rich Huie), Chris Choi, Scott Peterman, Christopher Plummer, Ethan Abeles, William James Rompf II (as William Rompf) |
Production Team |
Terry Donovan, Alex Horton, Mark Garone, Jenefer Gross, Jeffrey Castaneda (as Jeff Castaneda), Jennifer Kolbe, Adam Tedman, Devin Winterbottom, Tony King, Brian Wood, Brian Noto, David Kim, Hosi Simon, Daniel Einzig, Jerry Luna, Stuart Petri, Futaba Hayashi, Jeff Williams, Richard Kruger, Jake King, Jordan Chew, Devin Bennett, Ryan Rayhill, Christopher Carro (as Chris Carro), Tim Sweeney, Rob Fleischer, Bill Linn, Noelle Sadler, John Zurhellen, Kerry Shaw, David Thomson, Susan Cummings, Joseph Howell |
Rockstar Games Intro Animation and Manhunt Title Sequence by |
Maryam Parwana |
Cast & Crew - Motion Capture |
Cash |
Kurt Bauccio |
Cerberus |
Jon Bernthal |
Ramirez |
Darren Lenz |
Starkweather |
Alan Mozes |
Piggsy |
Alex Wouman |
Journalist |
Melle Powers |
Gang Member |
Lawrence Ballard |
Stunt Coordinator |
Manny Siverio |
Stunts |
Bob Colletti |
Cast & Crew - Voiceover Talent |
Hoods |
Sean R. Lynch (as Sean Lynch), John Doman, Lenny Venito, Greg Salata, Peter Appel, Nestor Serrano |
Innocentz |
Greg Sims, Adam Seitz, Geoffrey Cantor, Antone Pagan, James Urbaniak, David Coburn |
Wardogs |
Kendall Clark (aka Loose Cannon), Ricky Aiello, Julian Dean, Chris McKinney, Erik Bergmann, P. J. Sosko (as PJ Sosko) |
Skinz |
Burke Moses, Todd Cummings, Evan Seinfeld, Andrew Totolos, Lloyd Floyd, Jeff Gurner |
Smileys |
Robert Stanton, Patrick McCartney, Rob Sedgwick, Glenn Fleshler, David Pittu, Tony Devito, Jeremy Schwartz |
Cerberus |
Brian Maillard, Julian Fletcher, Michael Mulheren, Hadley Tomicki |
Cops |
John Henry Cox, Dennis Ostermaier, Gary Littman, Hunter Platin |
SWAT |
Richard Mover, Matt Walton, Rodd Houston |
Ramirez |
Chris McKinney |
Starkweather |
Brian Cox |
Cash |
Stephen Wilfong |
Journalist |
Kate Miller |
Piggsy |
Hunter Platin |
Prison Voice |
Brad Abelle |
Dispatcher |
Noelle Sadler |
Tramp |
Mark Margolis |
White Rabbit |
Renaud Sebbane |
Cerberus Guards |
Hadley Tomicki, John Zurhellen, Navid Khonsari, Paul Pinto |
Motion Capture Directed by |
Navid Khonsari |
Motion Capture Casting |
Donna DeSeta Casting |
Motion Capture by |
Perspective Studios |
Audio Directed by |
Renaud Sebbane |
Audio Casting |
Judy Henderson (CSA) |
Audio Recording |
Digital Arts, Track Nine Studios |
Cutscene Audio Design |
Matthew Polis (Soundspace) |
Cast & Crew - Thanks |
Thanks |
Alan Mui, Chris Hunter, Chris Mitchell, Iain Berekis, Ben Greenall, Bryan Bradley, Julia Davies, Duncan Shields, Eric Joseph, Andy Rimroth, Jason Paige, Kris Larson, Alan McGregor |
Cast & Crew - Special Thanks |
Special Thanks |
Valerio C. Faggioni (as Valerio Faggioni), Andrew Dowell, Sarah Oram, Phil Gurney, Aaron Hay, Louise Hay, Kieran Hay, Morag Reilly, Siun Clohosey, Alex Wright, Iain Fugue, Leyla Gedick, Jennifer Arthur, Jack Hunter, Yvonne Samesch, The Pond |